Ellenzéki látlelet: a gyűlölet tartja őket életben, hiányzik belőlük a hűség és a szeretet
„Nem harcolhatunk valami ellen. Annak semmi értelme. Valamiért kell harcolni.”
Volt egy nagy belső konfliktusa a Momentumnak, ami személyek körül történt. Interjú.
„A választás előtt volt három kritériuma, amit mindenképpen be akart tartani, hogy csak akkor lép vissza, ha mindhárom teljesül. Ennek ellenére, amikor bejelentette a visszalépést, egy kritérium mégsem valósult meg; nem lépett vissza minden ellenzéki egy jelölt javára.
Az egyik kritérium az volt, hogy legyen hiteles és vállalható jelölt, legyen győzelmi esélye és a többi ellenzéki is lépjen vissza a javára. Ez az utolsó kettő összefügg, mert ha visszalépnek a javára, akkor lesz győzelmi esélye. A legtöbb választókerületben az LMP vagy a Jobbik nem lépett vissza, de mi mégis visszaléptünk, mert az utolsó két hétben úgy voltunk vele, hogy szeretnénk mást helyezni más pártokra. Azáltal, hogy a Momentum az a párt, amelyik a legkésőbb jött létre, és aki tényleg ezt a pártgarnitúrát elutasítja, és ezért képes meghozni egy áldozatot, akkor az LMP-nek és a Jobbiknak is képesnek kellene lennie erre. Úgyhogy valóban, ebből a három elvből feladtuk az egyiket.
A választás után az elnök maradt, de az elnökségi tagok teljesen lecserélődtek. Volt személyi konfliktusa az elnökségen belül?
Sok mindenkivel volt. Tavaly decemberben volt egy nagy belső konfliktusa a Momentumnak, ami személyek körül történt. Nem mindenki értett egyet abban, hogy ki vezesse a Momentum kampányát. Alapból volt egy feszültség abból fakadóan, hogy hozott a küldöttgyűlésünk egy határozatot, miszerint önállóan indulunk, 106 jelöltet állítunk és nem fogunk össze senkivel. Ez nagy nyomás alá helyezett minket. Megosztotta az embereket párton belül is. Én mindig azon az állásponton voltam, hogy önállóság kell a Momentumnak, ki kell bontanunk a szárnyainkat és majd utána lehet arról beszélni, kivel, hogyan, minek az érdekében lehet együttműködni. Ebben azonban nem voltunk egységesek. Szerintem ez volt a konfliktus forrása, de maga a »casus belli« egy személyi jellegű döntésen múlott, mégpedig azon, hogy ki vezesse a kampányt. És végül nem az a személy lett, aki szerette volna. Ez a személy Zaránd Péter, aki most Puzsér Róbert kampánymenedzsere.
(Puzsér Róbert főpolgármester jelöltségéről korábban Fekete-Győr András azt mondta, hogy nem lehet vele Tarlós Istvánt legyőzni.)
Az április utáni Momentumos apátiával, csalódottsággal párhuzamosan mindig felmerül, hogy mert pénz nélkül dolgoztak a pártban a tagok és az aktivisták. Hányan és milyen alapon kapnak most fizetést a Momentumon belül?
Jelenleg heten kapnak rászorultsági alapon és az elnökség dönt a fizetésekről. A legmagasabb fizetés bruttó 363 ezer forint. Ennyi az enyém is.
Most jobb a légkör a párton belül?
Személyeskedés mindig van, de a korábbihoz hasonló jelenleg nincs. A Momentumot úgy kell elképzelni, hogy adott egy közösség, ami underground jelleggel szervezi önmagát másfél évig, eldöntjük, hogy NOlimpia lesz az az ügy, amivel megmutatjuk magunkat. Ismertük egymást jól, másfél éve együtt dolgoztunk, ma pedig már egy komoly aktivista hálózattal működünk, ami ugyan lehetne aktívabb, de most sokkal egységesebb a párt, mint korábban.
Lehet, hogy a Fidesz sem akarta igazán az olimpiát?
Ez nem így van. Sok kapcsolatom van a Fideszhez. Közvetetten. Nem közvetlenül, hanem közvetetten. Nekem azt mondta mindenki, hogy a Fideszen belül hatalmas vihart kavart a NOlimpia. Nem értették, hogy ennyi fiatal hogy tudott megbuktatni egy ekkora projektet. Ők ezt komolyan akarták. Nagyon sok pénz volt benne, elköltöttek már rá 23 milliárd forintot és lett volna még benne pénz, egy év volt a pályázat lezárultáig. Orbán Viktor nem engedhette meg magának, hogy mitugrász kis fiatalok jönnek a semmiből, és neki vissza kell lépnie. Önmagában a rendszer sem akar elveszíteni egyetlen egy harcot sem. A mi helyzeti előnyünk az volt, hogy 30 nap alatt sikerült megfordítanunk a trendet: egy hónap után többen voltak azok az országban, akik belátták, hogy nincs szükség olimpiára, mert azt a pénzt el lehet költeni például kórházakra. (A Momentum tavaly februárban adta le a népszavazáshoz szükséges aláírásokat – a szerk.) Ha májusra kitűztek volna egy népszavazást, akkor körülbelül három hónap maradt volna a kampányra. A Fidesznek is kellett volna kommunikálnia meg nekünk is. A Momentumnak itt volt egy sokkal jobb kommunikációs helyzete. A Fidesznek egy csomó számot kellett volna védenie, hogy hogyan fog megtérülni ennek meg annak a beruházásnak a befektetése. Felmérték, hogy van-e még értelme beleállniuk ebbe az egészbe. Hatalmas arcvesztés volt ez a Fidesznek.
Honnan a Fideszes (közvetett) kapcsolat?
A magyar gazdasági elit kapcsolatban van a Fideszes elittel, illetve vannak összefonódások. Ismerek onnan jó pár embert, mert amikor a Momentum berobbant, meghívtak ilyen-olyan eseményekre beszélgetni.”
(via Azonnali)